Грубјешиќ: Датумот е можност за Србија

Од:

Потпретседателката на владата на Србија, за европски интеграции, Сузана Грубјешиќ изјави дека добивањето датум за почеток на пристапните преговори со ЕУ, го гледа како можност Србија да стане модерна, европска држава.

Таа истакна дека српската влада во претходните десет месеци покрена многу нешта, пред се во поглед на нормализација на односите со Приштина, што беше услов за да продолжи процесот на интеграции со ЕУ.

На прашањето дали недобивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ ќе има негативни последици на внатрешен план во Србија, Грубјешиќ оцени дека ентузијазмот поврзан со реформите, може да се намали.

-Не постои причина поради која Србија нема да добие награда-изјави таа.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Нема да има кабинетска настава во Србија, учениците ќе носат маски и ќе има повеќе модели на образовниот систем

А1он

Децата во Србија ќе одат на училиште со скратени часови

Во Србија формирана Обединета опозиција

А1он

Во Белград со денови огромни редици за тестирање за Ковид-19

А1он

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

Јеремиќ: „Сојузот за Србија“ веќе не постои, опозицијата ќе остане здружена во полабав формат

А1он

Leave a Comment

fifteen + 20 =