Гренел: Договорот ги оддалечува Србија и Косово од Русија и Кина, тоа е победа на Трамп

Од:

Односите меѓу Србија и Косово беа разгледани во Вашингтон во четвртокот и петокот, но клучните точки во документот за „економска нормализација“ за американската администрација се тоа што тој ги регулира односите меѓу двете страни со Израел и дека ги „оддалечува од Русија и Кина“, изјави за американските медиуми специјалниот пратеник на Трамп за дијалогот меѓу Србија и Косово, Ричард Гренел.

Во таа смисла, „економската нормализација“ меѓу Белград и Приштина „е голема дипломатска победа за Доналд Трамп“, додаде американскиот дипломат.

За Гренел, како што пренесува Н1, главниот резултат на „преземените обврски како резултат на посредување“ (како што во авторски текст ја нарече формата на документите потпишани во Вашингтон) меѓу Косово и Србија, не е во односите меѓу двете страни, туку во односите меѓу двете страни со Израел, Русија и Кина.

Говорејќи за деловите од договорот за економска нормализација меѓу Белград и Приштина, кој, меѓу другото, ги регулира дипломатските односи меѓу двете страни со Израел и го прогласува Хезболах за терористичка организација, Гренел рече дека овие точки се важни затоа што целта на САД е „тој дел од светот“. да го натераме повеќе да влече кон Западот “.

– Во таа смисла, три аспекти на договорот се важни. Првиот е дека Хезболах се карактеризира како терористичка организација; второто е дека двете страни се согласија да ги диверзифицираат изворите на енергија. За Србија, каде што 100 отсто од енергијата доаѓа од Русија, тоа значи дека тие се согласија да имаат различни извори. Тоа значи дека се оддалечиле од Русија. Конечно, тие се согласија да го признаат Израел и да ги продлабочат врските со Израел. Србија ќе ја премести амбасадата во Ерусалим до следниот јули, а Косово и Израел ќе се признаат едни со други по првпат. Сето ова го придвижува регионот да се сврти повеќе кон Западот и го оддалечува од Русија и Кина. Ова е голема дипломатска победа за Доналд Трамп, рече Гренел во краткото интервју за ЈСЛ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тензии во Белград, десничари се обидоа да го прекинат фестивалот „Мирдита, добар дан“

Жарко Настоски

Вучиќ: Работите се покомпликувани од што си замислува Приштина

Жарко Настоски

Ивица Дачиќ избран за претседател на српскиот Парламент

Жарко Настоски

Косово и Израел ќе воспостават дипломатски односи идниот месец

Жарко Настоски

Во Косово втор ден по ред без починат од Ковид-19, во изминатите 24 часа 159 заразени

Жарко Настоски

Трамп во кампањата кажува по 50 лаги дневно, пресмета „Вашингтон пост“

Жарко Настоски