Грците се лутат на Хрватите и бараат од УЕФА: Избркајте ги нацистите

Од:

Хаосот во Грција по убиството на навивач на АЕК со денови не стивнува.

„Бед Блу Бојс“, навивачите на Динамо Загреб направија хаос во Атина, ги нападнаа сите што ќе им се испречеа и се обидоа да влезат на стадионот.

По интензивно насилство, брутално беше убиен 29-годишен навивач на АЕК, а главни осомничени се хрватски државјани и еден навивач на Панатинаикос.

Во Цирих, пред седиштето на УЕФА, навивачите на АЕК се собраа и развија голем транспарент со барање да се исфрли Динамо Загреб од Лигата на шампионите и квалификациите.

„Тргнете ги нацистите од фудбалот“, пишува на транспарентот.

Првиот натпревар е одложен и се игра на 15 август од 20 часот.

Грчките навивачи не смеат да дојдат на Максимир на реваншот, но се стравува дека тоа сепак може да се случи, поради што се воведени строги безбедносни мерки.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос на софиските улици: Навивачи предизвикаа „војна“ со полицијата, неколкумина се повредени

Грчка полиција уапси маж кој е осомничен за убиството на навивачот на АЕК

Горан Наумовски

ВИДЕО: Инвазија од 100 илјади фанови, тепачки, најголема мобилизација на полицијата

Предраг Петровиќ

Малолетник нападнал полицајци во СРЦ „Кале“, во станица завршиле и петмина скопјани

Горан Наумовски

АЕК за транспарентот „Косово е Албанија“: Ќе ги најдеме одговорните

Братот на убиениот навивач на АЕК: Не беше хулиган, рече дека оди на кафе