Грција по страшното невреме: Активирани свлечишта, уништени патишта

Од:

Многу куќи се поплавени, а многу патишта се тешко оштетени поради невремето што зафати делови од Грција.

Во Волос поради невремето „Елиас“ се активираа голем број одрони, а проблеми има и во снабдувањето со струја и вода.

Како што јави грчкиот јавен сервис ЕРТ, Волос моментално изгледа како „град кој е бомбардиран“.

На островот Евија многу области се уште се без струја и вода поради штетите предизвикани од излевањето на реките.

Многу патишта се уништени, а голем број згради се под вода, пренесува Катимерини.

Мештаните се обидуваат да ја отстранат калта со трактори и лопати.

Во Тесалија некои училишта се уште не работат бидејќи училниците се поплавени, но во поголемиот дел од училиштата од денеска почнува наставата во живо.

Би можело да ве интересира

Грците го прекинаа транспортот на руска нафта

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Црна Гора: Поплавени улици, куќи и мостови, вода влегла и во итната медицинска помош

Горан Наумовски

Земјотрес ја стресе Грција

Невреме во Словенија: Поплавени се патишта, куќи, училишта и градинки

Се шири страв од конфликтот: Грчката армија во состојба на готовност

Предраг Петровиќ

Србите шокирани од пораката на мечот во Атина: „Косово е Албанија“