ЕУФОР најави голема воена вежба со војници од 20 земји

Од:

Мисијата на ЕУФОР во Босна и Херцеговина најави одржување на голема воена вежба „Брз одговор 2022“ во периодот од 17 октомври до 22 ноември.

Како што посочија, војници од 20 земји ќе се соберат на оваа вежба за да ја покажат способноста и решителноста на ЕУФОР да придонесе за безбедна средина за сите граѓани на Босна и Херцеговина.

„Како и претходните години, ЕУФОР привремено ќе го зголеми својот отпечаток со придонес со дополнителни војници, зголемено патролирање и тактички вежби во избрани урбани и рурални области“, соопшти ЕУФОР.

Во соопштението се додава дека ЕУФОР тесно ќе соработува со вооружените сили на Босна и Херцеговина, локалните заедници и ЛЕА, кои ќе обезбедат административна и логистичка поддршка.

„Како што беше случај со претходните вежби на ЕУФОР, ‘Брз одговор 22’ уште еднаш ја покажува посветеноста на ЕУ за европската иднина за сите граѓани на Босна и Херцеговина“, нагласува ЕУФОР.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Молбите на Зеленски ќе бидат слушнати: Ќе му испратат моќни тенкови користени во Босна

А1он

Жена во БиХ го убила сопругот, го пресоблекла и ги заменила крвавите теписи, а потоа повикала полиција

А1он

Приведен босанскиот министер Лучиќ за злоупотреба на положба и трошење народни пари

А1он

ЦИК на БиХ утре ќе ги објави официјалните резултати од општите избори

А1он

Протести во повеќе градови низ Босна: Сопруг ја задави својата сопатничка

А1он

Вархеји: ЕК за БиХ го искористи украинскиот модел на кандидатура

А1он