eufor

Регион

Британски и германски претставници за Западен Балкан: Состојбата во Босна и Херцеговина најсериозна од 1995 година

А1он
Специјалните претставници на владите на Германија и Велика Британија за Западен Балкан, Мануел Саразин и сер Стјуарт Пич, предупредија како моменталната состојба во Босна и
Регион

Продолжена мисија на германските војници во ЕУФОР Алтеа и во КФОР

А1он
Германскиот Парламент вчера ја изгласа владината одлука за испраќање војници во Мировната мисија на Европска Унија во Босна и Херцеговина (ЕУФОР Алтеа) и продолжување на
Регион

Во Босна пристигнуваат дополнителни сили на ЕУФОР

А1он
Дополнителни сили на ЕУФОР почнаа да пристигнуваат во Босна и Херцеговина како мерка на претпазливост за зајакнување на стабилноста во БиХ, пренесува Бета. Сараевските медиуми
Регион

ЕУФОР останува во БиХ уште 12 месеци, ситуацијата во регионот продолжува да претставува закана за светскиот мир

А1он
Ситуацијата во регионот продолжува да претставува закана за меѓународниот мир, па затоа воената мисија на ЕУ, ЕУФОР Алтеа останува во БиХ, се наведува во Резолуцијата