ЕУ: Итно формирање на ЗСО на Косово

Од:

Формирањето Заедница на општини со српско мнозинство на Косово е еден од итните приоритети, изјави денеска портпаролот на Европската унија Петер Стано.

Тој изјави дека од суштинско значење е да се продолжи дијалогот со посредство на ЕУ и брзо да се спроведе договорот.

„Ова го вклучува и формирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство како еден од итните приоритети“, посочи Стано.

Би можело да ве интересира

Шолц: Вучиќ и Курти ќе го спроведат договореното

Горан Наумовски

Военото раководство на Србија демантира дека сакале да влезат во Косово: Навреда за интелектот

Тврдења од Косово: Србија гради воена база токму на границата

Еден од убиените Срби е Игор Миленковиќ, возач на Брза помош

Воен аналитичар: „Оклопното“ возило во Бањска делува како „гаражна“ модификација на теренец, а не на српската полиција

А1он

Убиен eден од напаѓачите во Бањска: Можно е да се членови на „Вагнер“ според медиуми во Приштина

А1он