Шолц: Вучиќ и Курти ќе го спроведат договореното

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека преговорите во Брисел со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и со премиерот на Косово, Албин Курти, не пропаднале бидејќи, како што нагласи, и двајцата изразиле подготвеност за спроведување на постигнатите договори и да се формира Заедница на српски општини.

„Сега имаме изјава од Курти и Вучиќ дека ќе ги спроведат мерките од документите што ги подготвивме, Основниот договор, Охридскиот договор и сега концептот на конкретен нацрт за формирање на ЗСО. Тоа е јасно кажано и тоа е важен чекор“, изјави Шолц за новинарите во Брисел по завршувањето на самитот на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: На самитот во Тирана со почит се слушаше гласот на Србија

Вучиќ: Украина е пријател на Србија, не ја призна независноста на Косово

Горан Наумовски

Вучиќ за Косово: На сите во лице им кажав што нема да исполниме од Охридскиот договор

Горан Наумовски

Вучиќ ги одликува Силјан Мицевски-постхумно, Влада Урошевиќ и Никола Китановски по повод Денот на државноста на Србија

Посебен режим на сообраќај денеска и утре во Скопје

(ВИДЕО) Вучиќ: Народот мора да знае дека ќе се бориме за него