САД го повика Курти да ја одложи одлуката за укинување на динарот

Од:

САД изразија загриженост поради планот на Косово да ги ограничи паричните трансакции, рече постојаниот претставник на САД во ОН Линда Томас-Гринфилд.

Таа се обрати на седницата на Советот за безбедност на ОН во Њујорк.

САД го повикаа Курти да ја одложи одлуката за укинување на динарот.

„Одлуката е донесена без соодветна подготовка или консултација со локалното население“, рече таа.

Таа посочува дека САД ги повикуваат „двете страни да се воздржат од ескалација на акции“.

Од друга страна, претставникот на Велика Британија го поздрави обраќањето на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и рече дека комплицираните односи меѓу Србија и Косово претставуваат недостаток на стабилност во целиот регион.

Би можело да ве интересира

САД: Очекуваме Иран да го нападне Израел

САД: Му кажавме на Иран дека не учествуваме во нападот на конзулатот во Дамаск

Невреме во југоисточниот дел на САД: Едно лице загина, повеќе од 100.000 без струја

ВИДЕО: Лидерот на култ кој уби и распарчи две деца се соочува со смртна казна

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Млад црнец пукаше кон полицајци во Чикаго, му возвратија со 94 куршуми

САД: Револтирани сме од израелскиот напад во кој беа убиени хуманитарни работници