Ердоган не сака да слушне за нов аранжман со ММФ: Имаме резерви од 95 милијарди долари

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска категорично ја отфрли можноста земјата да склучи нов аранжман со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), посочувајќи дека девизните резерви на Турската централна банка изнесуваат 95 милијарди долари и оти националната економија е „добро поставена за конкурентски натпревар на светската сцена“.

Изјавата на турскиот лидер доаѓа откако домашната валута, лирата, падна на историски најниско ниво во однос на доларот и на еврото, што го отвори прашањето за можен нов аранжман на земјата со ММФ, преку кој би се поддржала лирата и би се стабилизирала нејзината вредност.

Во целост отфрлајќи ја таа идеја, Ердоган потсети дека кога неговата партија АКП дошла на власт, долгот кон ММФ на земјата изнесувал 23,5 милијарди долари, Ердоган рече дека во мај 2013 година, долгот е вратен целосно.

„Кога стапивме на функција, Централната банка имаше 27,5 милијарди долари девизни резерви, сега имаме 95 милијарди долари девизни резерви, но ќе кажам уште една бројка. Кога бев премиер девизните резерви се искачија на 132 милијарди долари. Потоа имавме намалување. Што значи тоа? Тоа значи дека ние повторно ќе се искачиме на 132 милиони долари, ќе се искачиме и на 200. Затоа што ние си ја знаеме работата,“ рече турскиот претседател.

Би можело да ве интересира

Сенатори со писмо до Бајден за спорот со Кристалина Георгиева од ММФ

Ана Ололовска

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Ана Ололовска

Ердоган: Работев добро со Буш, Обама и Трамп, но не и со Бајден

Ана Ололовска

„Економист“ во редакциска колумна ја повика Кристалина Георгиева да се повлече од функцијата директор на ММФ

А1он

Ердоган: Сегашната насока во односите со САД не ветува

А1он

Турски лекар тврди дека вакцини против Ковид-19 ненамерно им биле аплицирани на бебиња во Турција

А1он