Два тона кокаин се запленети во едрилицата „Океанија дос“

Од:

Два тона кокаин се запленети денеска во заедничка акција на Јавното обвинителство за организиран криминал, полициското одделение за град Белград, полицијата и БИА, а во координација со Европол и надлежните полициски органи на повеќе земји, во меѓународни води на Атлантскиот Океан во едрилицата „Океанија дос“ долга 22 метри, соопшти српската полиција.

Наркотичната дрога кокаин била спакувана во неколку обележани поединечни пакувања, кои биле во спортски торби, соопштија од Јавното обвинителство за организиран криминал.

Со едрилицата управувале еден украински и еден чешки државјанин.

Крајната дестинација на дрогата била ЕУ.

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени еден тон кокаин oд „Балкански картел“

Горан Наумовски

МВР: Пресечен меѓународен канал за транспорт на наркотици, запленета дрога вредна 120.000 евра

Горан Наумовски

Фатени 5000 криминалци, запленета дрога од 400 милиони евра – дилерите на мета на МВР

(ВИДЕО) Уапсена криминалнa групa инволвиранa во трговија со дрога и оружје

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција: Спречен меѓународен транспорт на 85 килограми дрога

(ВИДЕО) Претрес во Скопје, откриена лабораторија за производство на марихуана