Два нови земјотреси во Албанија, почуствувани во неколку градови

Од:

Во Албанија се регистрирани два нови земјотреси, чиј епицентар бил во Бурељ, а биле почувствувани во повеќе градови низ земјата.

Според прелиминарните податоци, првиот земјотрес со јачина од 3,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 10 часот и 5 минути на длабочина од два километри, пренесува Коха. Епицентарот бил на 11 километри од Бурељ.

Три минути подоцна, земјотрес со јачина од 2,6 степени е регистриран во Бурељ, на истата длабочина, а епицентарот бил на истото место.

Албанија синоќа беше погодена од земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Босна и Херцеговина

Предраг Петровиќ

Два земјотреси за краток временски период денеска го погодија Приепоље

Горан Наумовски

Земјотрес почувствуван во Дебар и околината, епицентарот во Албанија

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

Земјотрес во Бугарија

Земјотрес почувствуван во Струга и околината

Горан Наумовски