Дојави за бомби и евакуации на три трговски центри во Белград и еден во Ниш

Од:

Трговските центри „Галерија“, „Меркатор“ и „Рајичева“ во Белград и „Делта планет“ во Ниш денеска се евакуирани поради дојава за бомба, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

Контрадиверзантските екипи се во трговските центри „Галерија“-(Белград на вода), „Меркатор“ (Нов Белград) и „Рајичева“ (најстрогиот центар на Белград), изјавија во Министерството за внатрешни работи.

Исто така, околу 14 часот нишката полиција добила анонимна дојава дека во трговскиот центар „Делта планет“ била поставена бомба.

Трговскиот центар бил веднаш евакуиран. Во тек се увиди на објектите.

Украинското Министерство за надворешни работи денеска ги демантираше наводите за вмешаност на Киев во лажните закани со бомби на патничките летови од Белград до Москва по синќешната изјава на претседателот Александар Вучиќ за наводната вмешаност на Украина и една земја на ЕУ во заканите со бомби на авионите кои летаат од Србија за Русија

Портпаролот на министерството Олег Николенко за Укринформ изјави дека станува збор за „неосновани обвинувања“.

Николенко изјави дека изјавите на претседателот Вучиќ за наводната вмешаност на Украина во заканите со бомби на авионите кои летаат од Србија за Русија се „неточни“ и дека е разочаран што Србија сè уште не се приклучила на санкциите на Европската унија против Русија.

-Војната можеме да ја завршиме со санкции и преку единство на демократскиот свет. Го повикуваме Белград да застане во одбрана на вистината и целосно да ја поддржи Украина и вредностите на кои се заснова обединета демократска Европа, порача Николенко.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Читаку: Не ширете страв и паника – нема да има војна во Косово

Ана Ололовска

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Петковиќ: Изјавите на Курти дека ЗСО никогаш нема да се формира поттикнуваат на војна

Ана Ололовска

Брнабиќ: Името на новиот премиер ќе биде познато за седум до осум дена

А1он

Вонредна состојба во општина Прешево, горат 50 хектари борова шума

Горан Наумовски

Ескобар: Заедницата на српските општини треба да се примени и за тоа мора да се разговара