До пладне излезноста на избирачките места во Хрватска е 18,09 отсто

Од:

Во Хрватска денеска се одржуваат 10-ти парламентарни избори од стекнувањето независноста, а според Државната изборна комисија (ДИК) изутринава на гласање излегле 18,09 проценти од гласачите.

Имено, до пред пладне гласале 620 илјади гласачи, што е само околу 20 илјади помалку отколку на изборите во 2016 година, пренесува агенцијата Хина.

Пред помалку од четири години, во истито период на гласачките места излегоа 18,07 отсто од гласачите.

Новите податоци за излезноста на ДИК ќе бидат објавени во 17 часот.

На изборите учествуваат 192 избирачки листи, со 2.700 кандидати. Право на глас имаат 3,86 милиони избирачи, кои гласаат на околу 7.000 избирачки места во земјата и во странство.

Би можело да ве интересира

Индекс: Хрватска има повеќе умрени од коронавирусот од Кина

Ана Ололовска

Епидемиолошката состојба во Хрватска е подобра, но не и стабилна

Ана Ололовска

Во Хрватска вакцинирани околу 46.000 луѓе, 80 имале лесни несакани ефекти

Ана Ололовска

Хрват го снимил сексот со сопругата и снимката ја објавил на порно сајт, доби условна казна

Жарко Настоски

Хорват: За обнова на разурнатите градови во Хрватска досега собрани 1,5 милијарда евра

Ана Ололовска

Во Сисачко-мославачката жупанија пријавени над 32.000 оштетени објекти по серијата земјотреси

Ана Ололовска