Бугарското МНР остро реагира на изјавата на албанскиот премиер Рама

Од:

Бугарското Министерство за надворешни работи во својот став најостро ја осуди изјавата на премиерот на Албанија Еди Рама.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји-членки на ЕУ кои ја поддржуваат европската иднина на Албанија.

– Бугарија ја бранеше европската перспектива на Албанија и отпочнувањето на преговорите за членство во ЕУ, дури и кога беше многу потешко од денес. Жолчните коментари, како што се наведува во реакцијата на бугарското МНР, на толку ниско ниво не може да бидат оправдани со карактерот и недостатокот на вештини за европска комуникација.

Во реакцијата исто така се посочува и дека Софија очекува албанскиот премиер да се придржува до јазик соодветен на политичар од земја-кандидат за членство во ЕУ.

Би можело да ве интересира

Повредени од несреќата со српски автобус во Бугарија ќе бидат префрлени до границата со Србија, возачот на автобусот останува во притвор

Христов: Интерконекторот со Грција ќе стартува од 1 октомври

Возачот на српскиот автобус кој се преврте во Бугарија останува во притвор

Катерина Павлова-Николовска

Меџидиев: Нема опасност по животот на децата повредени во несреќата со српскиот автобус на автопатот „Тракија“

А1он

По несреќата во Бугарија, полицијата го казни сопственикот и корисникот на автобусот

Дерменџиев: Има зголемен мигрантски интерес кон Бугарија

Ана Ололовска