Бугарија прогласи делумна вонредна состојба во областите во близина на границата со Турција поради прилив на мигранти

Од:

Поради зголемениот миграциски притисок, прогласена е делумно вонредна состојба во три југоисточни региони во Бугарија во близина на границата со Турција, Бургас, Хасково и Јамбол. Ова во Мало Трново го соопшти службениот министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, на овој начин ќе се олеснат процедурите за итна санација на шумските патишта кои водат до граничната бразда со Турција.

Според Демерџиев, 50 отсто од опремата на Граничната полиција е компромитирана поради браздите што се формирале на патиштата. На овој начин, според него, станува потешко да се чува границата и да се пресретнуваат мигранти.

Од денеска заеднички патроли на граничната полиција на Бугарија и шумски службеници истовремено ќе ја следат илегалната трговија со мигранти и илегалната сеча, најави службениот министер за земјоделство на Бугарија Јавор Гечев, кој беше со својот колега.

Би можело да ве интересира

Борисов предложи експертска влада на 6 месеци, Петков ја отфрли идејата

Ана Ололовска

(ВИДЕО ) Бугарскиот пратеник Костадинов од Скопје: Треба да бидеме една држава, ние сме еден народ со ист јазик

Орце Костов

Резултатите од пописот во Бугарија покажуваат дека 84 отсто се Бугари, 8,4 отсто Турци, а 4,4 отсто се Роми

Грција и Бугарија разговараат за активирање на стариот проект за изградба на нафтоводот Бургас-Александруполи

А1он

Бугарија ќе ги набави и вторите осум авиони Ф-16 Блок 70

А1он

„Промените продоложуваат“ и „Демократска Бугарија“ изразија подготвеност да формираат малцинска влада

А1он