Брнабиќ: Тоа веќе не е спор меѓу две држави, туку судир помеѓу фашизмот и антифашизмот

Од:

Српската премиерка, Ана Брнабиќ, денес ја коментираше ситуацијата со размена на протестирани ноти меѓу Србија и Хрватска, изјавувајќи дека тоа повеќе не е спор меѓу две држави, туку конфликт меѓу фашизмот и антифашизмот.

-Јас не би се мешала понатаму во тие ноти, затоа што мислам дека взаемните ноти нè воведуваат во„ врзан круг “ во кој губиме јасна слика за тоа што се случи. А се случи тоа да нашата делегација, нашите млади кадети, отидоа да оддат почит на жртвите во Јасеновац, едно од најголемите страдалишта за време на Втората светска војна во Европа, изјави Брнабиќ, за време на нејзината официјална посета на Луксембург.

Таа додаде дека ова не е конфликт меѓу Белград и Загреб или Србија и Хрватска.

-Ова е конфликт помеѓу фашизмот и антифашизмот, рече таа.

Министерството за надворешни и европски работи на Хрватска соопшти вчера дека амбасадорката на Србија во Загреб, Мира Николиќ, одбила да прими протестна нота од Хрватска за „обидите за ненајавеното и нелегално влегување на припадници на српската армија“ во Хрватска.

Министерството за надворешни работи на Србија (МСП) по овој повод денес соопшти дека амбасадорката на Србија во Загреб имала состанок закажан на иницијатива на МСП за да предаде протестна нота. Претставниците на хрватското министерство одбиле да ја примат нотата од Србија, во обид да ја предадат својата нота, која српската амбасадорка одби да ја прими.

Делегацијата на српската Војска во неделата беше спречена да влезе во Хрватска, на одбележувањето на Денот на Јасеновачките новомаченици.

Српското Министерство за одбрана соопшти дека посетата е најавена и дека во багажот имало службени униформи, кои, како што кажаа, биле дозволени и во согласност со правилата на службата.

Овој настан беше проследен со меѓусебни обвинувања од страна на српската и хрватската страна, која тврди дека дејствувала како сериозна држава.

Би можело да ве интересира

Борел: Во март ќе биде именуван претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина

Ана Ололовска

Радман најави укинување на американските визи за Хрватите

Драган Поповски

Харадинај го поздрави договорот Косово – Србија за железнички и патен сообраќај

Ана Ололовска

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

Ана Ололовска

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

Ана Ололовска

„Рамковниот договор“ за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

Драган Поповски