Брнабиќ прошета со својата девојка на парадата на гордоста во Белград

Од:

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета на Парадата на гордоста во Белград, а најави дека српската престолнина ќе се кандидира за европскиот прајд во 2022 година. Премиерката стигна со својата партнерка Милица Ѓуриќ.

Еуро прајд е најголемата парада во Европа на која се собираат и по повеќе стотина илјади учесници.

„Сакам да се заблагодарам на целиот тим што го организираше прајдот. Мислам дека денеска повторно се испраќа порака за мир, љубов и толеранција и тоа се вредности кои ние во Србија мораме да ги чуваме многу подобро и да ги промовираме. Мислам дека Србија се движи во вистинската насока и мислам дека стануваме се потолерантни. Секако дека постојат уште многу проблеми, но е важно дека секој ден малку по малку ги решаваме“, рече Брнабиќ.

Би можело да ве интересира

Борел: Во март ќе биде именуван претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина

Ана Ололовска

Харадинај го поздрави договорот Косово – Србија за железнички и патен сообраќај

Ана Ололовска

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

Ана Ололовска

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

Ана Ололовска

„Рамковниот договор“ за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

Драган Поповски

Дачиќ и Јеремиќ со различни ставови за причините за влошување на српско-црногорските односи

Ана Ололовска