Борисов на Фејсбук: На пладне, во еден ред, сите ќе депонираме оставки

Од:

Бугарскиот премиер и на својот профил на Фејсбук, два часа пред најавената оставка на владата, посочува дека ќе направи како што побара народот на улица. Тој повтори дека нема да управува со држава во која полицијата го тепа народот.

borisov-fb

„Ние никогаш не сме оделе на избори, за да не критикува некој дека ќе сакаме да ги манипулираме изборите по наши правила. Откако посакаа такво управување на државата, ќе го имаат!

– Јас нема да учествувам во управување во кое полицијата ќе се тепа со луѓе или нема да има политичка дебата, во кое ќе се плашиме од протести. Зошто набљудувам што прават претставниците на БСП, ДСС и Сината коалиција се разбира, тие се оправдуваат со протестот, велат: “Гледате ли луѓето што велат?”, Не вашата политика, туку што велат луѓето на улица! Добро, штом народот сака на овој начин – улицата да управува со државата, така и ќе биде. Значи уште еднаш им благодарам на сите кои не поддржуваа.

– Колеги, (кон членовите на Министерскиот совет) нема да правиме структурни промени денеска, одиме и ја завршуваме седницата.

– На пладне, госпоѓо Цачева, во ред ќе се депонираат оставките на владата, се надевам дека соодветна технологија ќе биде прифатена.

– Ви посакувам убав ден“, напиша Борисов.

Дел од многуте коментари под статусот се однесуваат на тоа дека не треба да дава оставка.
Не треба да давате оставка!
Не давајте оставка, ќе биде страшно!
Конечно да си заминеш!
Народот на улица, сите се активисти на опозицијата, алкохолизирани 16-годишни момчиња. Нив ли ќе ги слушате?

Би можело да ве интересира

Новиот Бугарскиот парламент на првата седница ќе бара отчет од Борисов

Жарко Настоски

Консултациите за состав на новата бугарска влада почнуваат в понеделник

Борисов поднесе оставка пред новоизбраните пратеници

ГЕРБ ќе го предложи Даниел Митов за нов бугарски премиер

Жарко Настоски

САД треба да распоредат повеќе војска во Бугарија и Романија за да запрат руска агресија, вели поранешниот секретар за одбрана

Жарко Настоски

Борисов нема да ја предводи новата бугарска влада

Жарко Настоски

4 comments

Deki 20/02/2013 - 13:48 at 13:48

Mozebi e ova smisleno taka bidejki znae oti ke pobedi na izbori..

Reply
Artist 20/02/2013 - 14:43 at 14:43

Bravo! E ova e ogovoren politicar! Ova e zrel covek! Ova e patriot koj i misli dobro na svojata zemja! Ova e demokrat.
Za zal, naseto firerce vakvite raboti nemoze da gi razbere, da gi svati. Za ova treba pamet!
No ima i edna tazna vistina! Vo Bugarija imalo narod, a ne vazali, podlizurkovci, nedokvakani!

Reply
Milos 20/02/2013 - 17:01 at 17:01

uci grujo posto za vas on e mafijas a vie ste posteni uceite od nego sto e moral

Reply
Milos 20/02/2013 - 17:02 at 17:02

Uci Grujo bidejki za vas on e mafijas a vie ste posteni uceite od nego sto e moral

Reply

Leave a Comment

12 + 15 =