Балкан Барометар: Економијата поголема грижа отколку политиката

Од:

Граѓаните од државите од Западен Балкан воглавно ја поддржуваат регионалната соработка и европските интеграции, но загрижени се поради економските состојби, невработеноста и лошата управа, се вели во истражување на Балкан барометар претставено денеска во Брисел.

Околу 40 отсто од сите жители на регионот се залагаат за влез на своите држави во Европската унија.

Тој процент варира од преку 80 отсто во Албанија до само 24 отсто во Србија, се вели во податоците.

Истражувањето беше претставено денеска во рамки на Денот на регионална соработка во организација на Советот за регионална соработка и Балканскиот фонд за демократија.

Денот на регионална соработка се одбележува со цел да се испрати јасна порака за тоа до каде државите од Западен Балкан стигнале во процесот на реформи и колку се подготвени да продолжат со тој процес.

Би можело да ве интересира

Меркел: Вистински обединета Европа ги вклучува и земјите од Западен Балкан

Ана Ололовска

Мета предупредува во писмо за апокалиптичен земјотрес на Балканот

Ана Ололовска

Над еден тон кокаин и три милиони евра запленети во операција против шверц на Балканот

Фон дер Лајен: ЕУ да остави отворена врата за земјите од Западен Балкан

Тахири: Могерини влезе во авантури кои можеа да доведат до војна на Балканот

Ана Ололовска

Ердоган: Турција нема таков луксуз оддалеку да ги набљудува настаните на Балканот

Leave a Comment

four × four =