Асен Василев е кандидат за нов премиер на Бугарија

Од:

Поранешниот вицепремиер и министер за финансии, Асен Василев ќе биде кандидат за премиер на Бугарија од „Продолжуваме со промените“ кирил Петков.

dobivaj vesti na viber

„Тој е човек во кој имам апсолутна доверба, со кого ја започнавме борбата рамо до рамо и со кого ќе ја завршиме рамо до рамо во еден тим. Еден тим со него, со сите членови на ПП, со сите коалициски партнери, со сите
истомисленици. Време е да ги засукаме ракавите и да си ја завршиме работата“, изјави Петков на прес конференција во Софија.

Петков се осврна и на дипломатскиот скандал со Русија.

-Нема да дозволам Бугарија да оди во погрешна насока и странски дипломати да даваат насока со рокови до 12 часот, додаде премиерот во оставка.

Денеска попладне во 17 часот по локално време претседателот на Бугарија ќе му го врачи мандатот на новиот кандидат од ПП за состав на новата бугарска влада во рамки на сегашниот парламентарен состав.

Партијата ќе има рок од седум дена да предложи кабинет. Доколку не биде одобрен, мандатот ќе оди кај ГЕРБ-СДС, кои веќе најавија дека ќе го вратат. После тоа, шефот на државата ќе треба да избере трета формација за да им даде шанса за формирање влада.

Инаку, од Има таков народ реагираат дека за нив, за да влезат во владата не се прифатливи како мандатари ниту Петков ниту Василев.

Би можело да ве интересира

Бугарија започнува кампања во соседните земји за да привлече туристи

А1он

Шест партии би влегле во новиот бугарски парламент, покажуваат истражувања

А1он

Протест пред Претседателството во Бугарија поради можното обновување на испораките од руски Гаспром

Ана Ололовска

Ниту една партија не се регистрираше на првиот ден за бугарските предвремени парламентарни избори на 2 октомври

Ана Ололовска

ВИДЕО: Спасувачи претепале полски туристи на плажа во Бугарија

Орце Костов

Румен Радев: Од големо значење е овие избори да донесат стабилно и одговорно владејачко мнозинство

Ана Ололовска