Александар Сорос: Европа треба да се соочи со својата албанофобија

Од:

Постојат прикриени предрасуди и нетрпеливост кон етничките Албанци во Западна Европа, што не може да се потценат при одбивањето на Албанија и Северна Македонија од Советот, објави Александар Сорос на Твитер.

Изјавата на Александар Сорос, син на познатиот филантроп, основач на Фондацијата отворено општество Џорџ Сорос, уследи по негативната одлука на Европскиот совет за отпочнување преговори на двете земји со Европска Унија.

– Европа треба да се соочи со својата албанофобија!, додаде Сорос.

Тој на неговиот статус ја постави и реакцијата на комесарот Јоханес Хан кој пишува: „И само да биде јасно: Одговорноста за овој неуспех не е на две земји, многумина со право се надеваа на позитивна одлука. ЕУ е таа која потфрли поради внатрешните проблеми. Ова го поткопува кредибилитетот на ЕУ“.

Реакцијата на младиот Сорос, кој не ретко ја посетува Албанија и постира фотографии со премиерот Еди Рама, ја пренесува тиранската телевизија Топ канал,додавајќи дека колебливоста на Европската унија да започне разговори за членство со Албанија и Северна Македонија била критикувана од многу истакнати европски личности.

Би можело да ве интересира

„Њу Јуроп“: Италија ја зајакнува својата улога на Западниот Балкан

Ана Ололовска

Хрватите и Бугарите најнезадоволни граѓани во ЕУ

Советот на амбасадори ги поздравува залaгањата на идниот Самит да се отвори прашањето и да се додели датум за преговори

Преку отворено писмо 10 поранешни МНР ја повикуваат ЕУ да ја исправи стратешка грешка за Скопје и Тирана

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Заев: Регионот нема друга алтернатива освен членство во ЕУ

Татјана Ташкова

Вучиќ: Во вторник очекувам од Макрон во Париз да добијам поддршка за „мал Шенген“