Забранета апликација слична на Ватс-ап поради непочитување на приватноста

Од:

Уште една апликација за допишување, замислена како конкуренција на Ватс-ап, е официјално недостапна за преземање за ИОС и за Андроид. Се работи за наводна шпионажа, односно непочитување на приватноста на корисниците.

Програмата „Тоток“ стекна огромна популарност во Обединетите Арапски Емирати, со обѕир на што Ватс-ап и Скајп се блокирани во оваа земја. Се чинеше како добра алтернатива, па ги надмина очекувањата, наметнувајќи се во повеќе земји.

Причината за забраната е кршење на правилата. Подробности засега, не се соопштуваат.

Би можело да ве интересира

Падна Ватсап, милијарди корисници не можат да праќаат пораки

Ана Ололовска

Телеграм го надмина Вотс ап според бројот на корисници во Русија

А1он

Услугите на ВатсАп во прекин

А1он

Пад на социјалните мрежи ВацАп, Телеграм и на ЈуТјуб

Ана Ололовска

Ватс-ап воведува опција за бришење на пораките по седум дена

Ана Ололовска

Нова „Ватс-ап“ програма за поорганизирано складирање на податоците

Ана Ололовска