Пад на социјалните мрежи ВацАп, Телеграм и на ЈуТјуб

Од:

Корисниците на ВацАп (WhatsApp) во многу земји пријавија проблеми со социјалната мрежа.

Најголем број поплаки се од корисниците во Европа (Шпанија, Франција, Италија, ГЕрманија, Белгија, Велика Британија) и низа држави во Јужна Америка (Мексико, Бразил, Аргентина, Перу). Во Русија најчесто се жалат граѓаните на Москва.

Околу 96 проценти од клорисниците на ВацАп изјавиле дека не можат да се позврзат со серверот, додека три отсто пријавиле пад на страната.

Пад е забележан и на најголемата платформа за видеосодржини ЈуТјуб, 61 процент пријавиле неможност за гледање видеа, 34 отсто имале проблеми со вчитување на страницата, а четири проценти немале пристап.

Проблеми пријавени се и со Телеграм, при што 86 проценти пријавиле дека неможат да се поврзат со мрежата, а 13 отсто дека не можат да објават содржина.

Би можело да ве интересира

МВР потврди дека го чешла интервјуто на Латас – се е документирано

А1он

Падна Ватсап, милијарди корисници не можат да праќаат пораки

Ана Ололовска

Гугл го блокираше каналот Дума ТВ на Јутјуб

Ана Ололовска

Телеграм го надмина Вотс ап според бројот на корисници во Русија

А1он

Услугите на ВатсАп во прекин

А1он

Корисниците на Јутјуб го одобруваат отстранувањето на бројот „недопаѓања“

Ана Ололовска