МВР потврди дека го чешла интервјуто на Латас – се е документирано

Од:

Веднаш по острите реакции на јавноста и на невладини организации, за интервјуто на јутуберот Стефан Лазаров со Драган Павловиќ-Латас, МВР превзела мерки за да се одреди дали има основ за понатамошно постапување.

Од МВР за А1он потврдуваат дека секторот за компјутерски криминал веќе превзел мерки и има документиран материјал.

„Денеска (20.02.2023), МВР поднесе Известување до надлежното Јавно обвинителство, во врска со претходно објавено интервју на С.Л. со Д.П.Л., како подкаст на Јутјуб канал. Имено, Известувањето е поднесено по преземени мерки и активности од страна на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика, заедно со целокупниот документиран материјал за понатамошно постапување“ велат од МВР за А1он.

Како што објавивме претходно одделот за компјутерски криминал веќе за ова ги известил и од обвинителството, од каде за А1он потврдија дека предметот е стасан до нив и дека надлежен јавен обвинител ќе даде насоки за натамошни дејствија и проверки.

Во интервјуто во еден дел Латас раскажувајќи за своето прво сексуално искуство кажува дека како 15-годишник бил повикан од познаник кој му рекол да „влезе во фичото и да работи“ додека внатре била распарталена жена. Претходно Латас го опишува пријателот како син на полициски моќник во тоа време, кој си сакал  сите девојки пред сексуалниот чин да ги „шамара“.

 

Би можело да ве интересира

Георгиевски: Палевски направи весник специјално против мене, беше пријател на Црвенковски, Верушевски, Димовска, Костов

Ковачки: Системот „Безбеден Град“ го лоцирало возилото со кое била киднапирана Вања на 24 и 25 ноември во Маџари и на 27 ноември на најобезбедуваната локација кај хотелот Александар Палас

Предраг Петровиќ

Расчистен се случајот со киднапирањето во Карбинци, нема кривично дело соопшти МВР

Катерина Ѓуровски

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран меѓународна потерница, според германската БКА – ова е сјаен пример за успешна меѓународна полициска соработка

Обвинителството не бара притвор за адвокатот на Палевски, но ги продолжува проверките дали бил инволвиран

Александар Тодески

Ковачевски за Мицкоски: Прикривање на докази е кривично дело, ако ги има, треба да ги достави до МВР или ОЈО