youtube

Македонија

МВР потврди дека го чешла интервјуто на Латас – се е документирано

А1он
Веднаш по острите реакции на јавноста и на невладини организации, за интервјуто на јутуберот Стефан Лазаров со Драган Павловиќ-Латас, МВР превзела мерки за да се
Магазин

Корисниците на Јутјуб го одобруваат отстранувањето на бројот „недопаѓања“

А1он
Корисниците на Јутјуб, во голем број ја одобруваат одлуката на компанијата во сопственост на „Гугл“, да го отстрани бројот „недопаѓања“ (dislikes) кај видеата. Компанијата вели
Магазин

Пад на социјалните мрежи ВацАп, Телеграм и на ЈуТјуб

А1он
Корисниците на ВацАп (WhatsApp) во многу земји пријавија проблеми со социјалната мрежа. Најголем број поплаки се од корисниците во Европа (Шпанија, Франција, Италија, ГЕрманија, Белгија,
Свет

Русија: Јутјуб ги блокира руските медиуми, а САД го создаваат светот на Орвел

А1он
Социјалните мрежи Фејсбук и Јутјуб и пребарувачот Гугл воведоа строга цензура наместо слободен проток на информации и ги дисквалификуваат „непожелните масовни медиуми“, изјави рускиот претставник
Магазин

ЈуТјуб ги ограничува содржините за корисниците во ЕУ и во Велика Британија

А1он
ЈуТјуб денеска најави дека ќе ги органичи содржините за корисниците во Европска Унија и во Велика Британија со цел да избегне преоптовареност на интернет серверите.
Магазин

Колкава е вкупната заработка на YouTube?

А1он
Интернет платформата YouTube во последните три месеци заработила пет билиони долари од реклами, пренесува Алфабет. Инаку, ова е нивниот прв извештај од компанијата откако Сундар