За прв пат во историјата во вселената ќе замине само женски екипаж

За прв пат во историјата, само женски екипаж ќе замине во вселената на прошетка до Меѓународната вселенска станица, потврди НАСА, пренесува Си-ен-ен.

Како дел од експедицијата 59, астронаутитe на НАСА Ен Мекклајн и Кристина Коч ќе ја изведат прошетката на 29 март. Ќе бидат поддржани од земја од страна на контролорот за летање Кристен Фачио, од канадската вселенска агенција, која ќе биде на конзолата во Вселенскиот центар на НАСА, „Џонсон“ во Хјустон.

„Токму што дознав дека ќе бидам на конзола за пружање поддршка за првата женска вселенска прошетка и не можам да ја сокријам возбудата“ напиша Фачио на Твитер.

„Како што моментално е предвидено, на 29 март, ќе биде прва вселенска прошетка само на жени“ изјавила портпаролката на НАСА, Стефани Широлц.

Би можело да ве интересира

НАСА ќе испрати дрон на сателит на Сатурн

Трамп против мисија на Месечината, го интересира само Марс

НАСА: Овозможени туристички посети на Меѓународната вселенска станица

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Жестоки соларни бури што ѝ се закануваат на Земјата

Татјана Ташкова

Советник на НАСА задолжен за стратегија за слетување на Месечината поднесе оставка

Ана Ололовска

НАСА објави фотогафија од падот на израелскиот слетувач на Месечината

Ана Ололовска