ВИДЕО: Почна четиридневната прослава на платинестиот јубилеј на Кралицата

Од:

Во Велика Британија денеска почнува четиридневното прославувањe на платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета II. Таа е на престолот 70 години и со тоа е монархот кој најдолго владеел во историјата на земјата.

dobivaj vesti na viber

Славењето на историскиот момеnт почува со парада. Кралицита ќе ги поздрави трупите од Бакингамската палата, а ќе се појави и вторпат за заедно со члeновите на кралското семејство да ги гледа авионоте на РАФ кои ќе прелетуваат над палатата. Принцот Хари и неговата сопруга Меган ќе ја следата парadata но нема да ја појавуваат на балконот.

Подоцна во текот на денот низ Bританија и низ главните градови на земјите на Комонвелтот ќе бидат запалени 1.500 светилници.

Би можело да ве интересира

Елизабета Втора: Почестена сум од бројот на луѓе кои излегоа да го прослават платинестиот јубилеј

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кралицата Елизабета Втора се појави на балконот на Бакингемската палата на последниот ден од прославата на платинестата годишнина

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета Втора слави 70 години на британскиот трон

Кралицата Елизабета го слави 96. роденден

Кралицата Елизабета: Мојот живот секогаш ќе биде посветен на службата

А1он

Прва средба на британската кралица Елизабета по заразата со ковид, со канадскиот премиер Трудо

А1он