ВИДЕО: Новоткриен вид на диносаурус наречен по чудовиштето од „Истерувачи на духови”

Од:

Канадски научници решија новооткриениот вид на диносаурус го наречет Зул краривастејтор. според чудовиштето од филмот „Истерувачи на духови” од 1984 година.

Во соопштението на Кралскиот музеј во Онтарио се наведува дека скелетот на диносаурусот го добиле минатата година.

Зул е чудовиште со изглед на куче, кое во филмот ги тероризира ликовите кои ги толкуваат Сигурни Вивер и Рик Моранис, а научниците го одбрале тоа име за диносаурусот поради деталот на главата – кратката и тркалезна муцка и роговите над очите.

Скелетот на диносаурусот е откопан во карпи кај реката Џудит во Монтана.

Научниците наведуваат дека тоа е еден од најдобро зачуваните анкилосауруси пронајдени досега, со цел череп и врв на опашот, како и со остатоци од меко ткиво.

Би можело да ве интересира

Египет ги изложи неодамна откриените артефакти стари 2.500 години

Предраг Петровиќ

„На север од егејскиот свет“ – нова книга на археологот Драги Митревски

Минатата година се зголеми македонското археолошко богатство, а науката доби лабораторија за прецизирање на фактите

Ана Ололовска

Конференција за предисториска археологија „Предисторија на Балканот“

Ана Ололовска

Завршија овогодишните истражувања на Градиште-Бислим кај кумановското село Пчиња

Ана Ололовска

Статуи на Афродита и Дионис откриени во Турција

Ана Ололовска