dinosaurusi

Магазин

Дете пронајде редок скелет на диносаурус во Канада

А1он
Едно 12-годишно момче од Канада, при едно свое аматерско истражување, открило редок скелет на диносаурус стар 69 милиони години. Нејтан Храшкин рече дека бил „буквално
Магазин

Пронајден диносаурус голем колку паметен телефон

А1он
Археолози во САД го пронајдоа најмалиот диносаурус, засега познат, кој живеел во праисторијата. Суштеството било долго околу 10 сантиметри, односно не поголемо од денешен обичен
Свет

Тумор пронајден во фосил на диносаур стар 60 милиони години

А1он
Научниците открија 60 милионски стар фосил од диносаурус кој страдал од истиот канцер кој страда и човекот денес. Во коските на Хардосаурусот кој живеел во
Магазин

ВИДЕО: Новоткриен вид на диносаурус наречен по чудовиштето од „Истерувачи на духови”

А1он
Канадски научници решија новооткриениот вид на диносаурус го наречет Зул краривастејтор. според чудовиштето од филмот „Истерувачи на духови” од 1984 година. Во соопштението на Кралскиот