(ВИДЕО) Неверојатна приказна: Австралиец и неговото куче преживеале три месеци на отворено море

Од:

Австралискиот морнар Тим Шедок, кој помина три месеци на Пацификот преживувајќи со сурова риба и дождовница, сега е „стабилен и многу добро“, изјави лекар. Шедок, 51-годишен од Сиднеј, и неговото куче Бела во април тргнале од Мексико за Француска Полинезија. Меѓутоа, неколку недели подоцна невреме го оштети нивниот брод.

Тие беа спасени од рибарски брод оваа недела откако беа забележани од хеликоптер. Лекар на бродот изјави за австралиски 9News дека Шедок има „нормални витални знаци“.

Шедок го започна своето патување од повеќе од 6.000 километри од мексиканскиот град Ла Паз. Но, тој набрзо се изгуби на океанот откако лошото време ја уништи електрониката на неговиот брод. Поради ова, тој и неговото куче Бела останале во Пацификот.

Кога конечно го пронајдоа на брегот на Мексико два месеци подоцна, тој беше многу послаб и пуштил брада. „Поминав низ многу тешка ситуација на море“, вели тој во видеото до кое дојде 9News. „Само ми треба одмор и добра храна, бидејќи долго време сум сам на море. Инаку сум во многу добра здравствена состојба“, рекол Шедок, додавајќи дека неговите риболовни средства му помогнале да преживее. Успеал да избегне изгореници со тоа што се засолнил под крошната на својот брод.

Набргу по спасувањето, тој беше виден како насмеан и на раката носи апарат за мерење крвен притисок. Тој исто така е способен да консумира мали оброци.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Паркиран автобус во Австралија ненадејно тргна кон бензинска, ученичка спречи катастрофа

Две момчиња починаа во напуштен автомобил во Австралија

Милиони Австралијци oстанаа без мобилни и интернет услуги

Австралија: Свештеник осуден на 40 години затвор за злоупотреба на 72 деца

Идентификувани остатоци од жена пронајдени во бетонски ѕид во Австралија

ВИДЕО: Австралијците мислеа дека снимаат метеор, излезе дека е руска ракета