ВИДЕО: НАСА го претстави новиот скафандер за во Вселената

Од:

Американската Национална воздушно-вселенска агенција – НАСА проектираше нови костими кои ќе послужат во мисијата за враќање на Месечината до 2024 година.

Администрацијата на Доналд Трамп во март ѝ даде задача на НАСА да спушти луѓе на нашиот природен сателит до 2024 година. Така, Агенцијата ги претстави два нови скафандера, скроени за астронаутите кои допрва ќе стапнат на Месецот.

Двајца покажувачи во седиштето на НАСА во Вашингтон, ја демонстрираа удобноста и функционалноста на костимите – чекореа пред публиката, правеа склекови и покажаа како ќе изгледа вселенското движење на нулта гравитација, во рамки на програмата Артемис на Месечината.

– Ова е првиот костим што сме го изработиле последниве 40-на години. Денеска гледавте прототип на „компресиски костими“. Системот за одржување на живот е во лабораторијата во Хјустон. Сакаме да им овозможиме на нашите астронаути да бидат и научници на површината на Месечината, рече Крис Хансен, директор во Одделот за конструирање вселенски костими при НАСА.

Ова се скафандерите за внатре во вселенското летало. Кога астронаутите ќе се симнат на површината на Месечината, ќе имаат друг, поголем костим.

Новите костими ќе овозможи многу полесно движење во леталото.

Би можело да ве интересира

Прво ланисирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по девет години

Ана Ололовска

Шефот на НАСА задолжен за летови со човечки екипаж поднесе оставка

Ана Ололовска

Белата куќа подготвува договор за експлотирање на ресурси на Месечината

А1он

НАСА избра три компании за испраќање на човек на Месечината

А1он

НАСА нуди виртуелна прошетка низ Марс

Ана Ололовска

Повеќе од 12.000 пријавени за астронаути на НАСА во програмата „Артемис“

Ана Ололовска