ВИДЕО: Конечно реализирана првата женска прошетка во Вселената

Од:

Астронаутките на НАСА, Кристина Кох и Џесика Мејр денеска излегоа од Меѓународната вселенска станица за да заменат неисправниот уред за напојување.

Со тоа Кох и Мејр се дел од првата женска екипа што излегла во Вселената.

НАСА ја планираше првата вселенска прошетка на тим составена од жени на крајот од март, но мораше да ја откаже поради недостаток на скафандери со соодветна големина.

Новите скафандери овозможуваат поголема подвижност на астронаутите, а технологијата што ја содржат значи подолго патување во Вселената.

Би можело да ве интересира

Лансирањето на роверот „Упорност“ на Марс е одложено за 22 јули

Ана Ололовска

НАСА се доближи до Сонцето, глетката е фасцинантна

А1он

Роскосмос и НАСА преговараат за летовите на Меѓународната вселенска станица

Ана Ололовска

НАСА предупредува за доближување до Земјата на потенцијално опасен астероид

Ана Ололовска

ВИДЕО: Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Ана Ололовска

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

Ана Ололовска