ВИДЕО: Ќе се испитува дали ВР-очилата за крави значат и поквалитетно млеко

Од:

Фарма во Московската Околија пред извесно време стана хит откако светските медиуми објавија дека ги лекува своите крави од анксиозност со помош на очила за виртуелна реалност (ВР).

Таквите ВР-системи се прилагодени на обликот на главата и на перцепцијата на животното, така што тоа гледа симулација на шарено поле налето. И, се чини, тоа го подобрува нивното севкупно расположение.

Иако не е сигурно како тоа влијае на квалитетот или количината на млекото, руските власти планираат „сеопфатно” истражување коешто би одговорило на тоа прашање.

Сепак, таквото испитување отвора и неколку други прашања… Дали се исплатат батериите за уредот? Постои ли ризик од вознемирување на кравата кога ќе ѝ ги симнете „розовите очила“ и повторно ќе ѝ ја покажете тажната реалност?

Ако сè тоа се стави настрана, во состојба каде што други техники – како што пуштање музика кај кравите, не се доволно ефикасни, овој метод можеби ќе се покаже поделотворен.

Би можело да ве интересира

Гром уби четири горили од загрозен вид

Ана Ололовска

Брижит Бардо ќе помoгне мечето Теди кое живееше во стар кафез во Штип да отпатува од земјава

Мери Јордановска

Горило со „човечки“ прсти

Ана Ололовска

„Градинка за кучиња“ во Јужна Кореја

Ана Ололовска

Хуманитарен Новогодишен базар „Топли срца – ладни шепи“

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Ракун се опил со греено вино во Ерфурт, Германија

Ана Ололовска