(ВИДЕО) Историски успех на НАСА: Сондата Џуно влезе во орбитата на Јупитер

Од:

НАСА оствари голем успех-нејзината сонда Џуно, вредна 1,1 милијарда долари, успешно влезе во орбитата на Јупитер во рамки на мисијата за истражување на потеклото на Сончевиот систем.

Сондата Џуно беше лансирана пред пет години од Флорида и досега помина 2,7 милијарди километри.

Со влегувањето во орбитата, почнува 20-месечната мисија, од која научниците се надеваат дека ќе откријат колку вода има на Јупитер како и составот на јадрото на планетата, со што ќе дојдат до податоци како Јупитер се формирал пред повеќе милијарди години.

Би можело да ве интересира

Доказ дека животот потекнува од вселената: НАСА откри шеќери во два метеорити

Татјана Ташкова

НАСА одбра уште пет вселенски компании заради испраќањето луѓе на Месечината

Ана Ололовска

НАСА: Озонската дупка намалена до минимално ниво

Ана Ололовска

НАСА објави необична фотографија од спирална галаксија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Конечно реализирана првата женска прошетка во Вселената

ВИДЕО: НАСА го претстави новиот скафандер за во Вселената

Ана Ололовска