ВИДЕО: Дете модел прошета по модна писта во Њујорк со две вештачки нозе

Од:

Дејзи-Меј Димитер вчера стана првото дете модел кое прошета по модна писта со две вештачки нозе. Таа е учесник на Њујоршката модна недела.

– Многу сум горда на себе!, изјави накусо деветгодишната манекенка.

Димитер е петтоодделенка од Бирмингем, Англија. Родена е со ретка болест поради којашто двете нозе морало да ѝ бидат ампутирани. Сега се движи со помош на ортопедски протези.

Нејзин сон е да биде супермодел.

Во Њујорк, девојчето го претставува брендот „Лулу ет Жижи“. Таа ќе се појави и на Париската модна недела подоцна овој месец.

Би можело да ве интересира

Трет ден на Моден Викенд Скопје: Спортски гламур, емоции и студентски приказни на крајот од јубилејното издание

Ана Ололовска

Го нарекуваат ферари меѓу аксесоарите, а чини околу 60 илјади фунти

Ана Ололовска

Втор ден на Моден Викенд Скопје: Носталгија за минатото и поглед кон иднината

Ана Ололовска

Прв ден на Моден Викенд Скопје: Дрег кралици и екстравагантни гејши ја отворија дваесеттата сезона

Ана Ололовска

Модна ревија „Made in North Macedonia: Модни куќи“

Ана Ололовска

Модна ревија на дизајнерот Папаз во Сараево

Ана Ололовска