Велика Британија ќе биде домаќин на Евросонг 2023

Од:

Натпреварот за песна на Евровизија ќе се одржи следната година во Велика Британија, официјално е потврдено.

dobivaj vesti na viber

Организаторите на шоуто одлучија дека настанот не може да се одржи во победничката земја Украина, поради тековната војна по руската инвазија.

Велика Британија беше втора на овогодинешното натпреварување, па Европската радиодифузна унија (ЕБУ) ги отвори преговорите со Би-Би-Си.

Сè уште не е познато кој град ќе биде домаќин.

Би можело да ве интересира

Нов скандал за мамење на Евровизија, Романија тврди: Не и дадовме 12 поени на Украина!

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Андреа: Не им е јасно како еден анонимец победил, ама не се лутам

Ана Ололовска

Ротердам домаќин на 65. Песна на Евровизија

Ана Ололовска

Тамара: Отидовме, видовме, победивме – се чувствуваме како победници

Ана Ололовска

ВИДЕО: Тамара го освои осмото место на Евровизија

Ана Ололовска

Цеца и Карлеуша повикаа да се гласа за Тамара

Ана Ололовска