Нов скандал за мамење на Евровизија, Романија тврди: Не и дадовме 12 поени на Украина!

Од:

ЕБУ ги анализираше гласовите на жирито по втората генерална проба на втората полуфинална вечер на Изборот за песна на Евровизија 2022 година и идентификуваше одредени неправилности во гласањето на шест земји.

dobivaj vesti na viber

По обвинувањата за мамење на Евровизија, се огласи и шефицата на романската делегација, Јулијана Марчук, која тврди дека 12-те поени што Букурешт и ги додели на Молдавија и припаднале на Украина и дека не ѝ е јасно зошто ЕБУ го поништила гласањето на нивното жири.

– Се јавив во Букурешт од Торино, побарав да ми го дадат резултатот, бидејќи до тој момент не знаев детали за тоа како е организирано жирито во студиото. Дознав дека гласањето било организирано според сите правила на ЕБУ, со задолжително присуство на записничар, кој пристигнал во студиото пред членовите на жирито. Членовите на жирито не можеа да комуницираат меѓу себе. Не можеа да зборуваат. Секој човек ги потпиша своите гласови. Не го видоа ниту конечниот резултат на жирито. Не знаеме што е проблемот! – изјави Марчук за романскиот Тележурнал и тврди дека романското жири ги почитувало сите правила поставени од ЕБУ.

ЕБУ ги анализираше гласовите на жирито по втората генерална проба од втората полуфинална вечер на Изборот за песна на Евровизија 2022 година, при што беа утврдени одредени неправилности во гласањето на шест земји.

– Романската телевизија е целосно посветена на учеството на Евровизија 2022, плаќајќи ја котизацијата и подготвувајќи заедно со својот ВРС тим, проект кој уживаше јавно признание. Сепак, бевме изненадени кога откривме дека резултатот од гласањето на романското жири не беше внесен во конечната ранг листа, при што организаторите доделија уште еден сет на поени за финалистите, во име на жирито на нашата земја. Прецизираме дека жирито во Романија одлучило да додели максимален број поени на претставниците на Молдавија, се тврди во соопштението на романската телевизија.

Во саботата вечерта, околу 20 часот, непосредно пред почетокот на гласањето, ЕБУ издаде соопштение во кое сугерираше дека „зад сцената“ е драма.

Овој процес е потврден од Независниот мониторинг на гласање“, велат оттаму. Земјите кои беа исклучени од гласањето се Азербејџан, Грузија, Црна Гора, Полска, Романија и Сан Марино.

Би можело да ве интересира

Велика Британија ќе биде домаќин на Евросонг 2023

Катерина Павлова-Николовска

Евровизија 2023 нема да се одржи во Украина, Велика Британија може да биде домаќин

А1он

„Калуш оркестар“ го продадоа евровизискиот трофеј за да соберат пари за украинската армија

Ана Ололовска

Реакција на Русија за победа на Украина на Евросонг

Катерина Павлова-Николовска

НАТО: Победата на Украина на Евросонг ја покажува поддршката што ја има земјата

Катерина Павлова-Николовска

Италијанската полиција спречила напади на проруски хакери за време на Евросонг