Тиндер со нова опција за проверка заради сексуални напасници

Од:

Платформата за познанства и љубовни состаноци, Тиндер наскоро ќе воведе можност за дополнително проверување на луѓето со кои се допишувате на оваа апликација.

Како што објави „Мен’с хелт“, компанијата сопственик на Тиндер – „Меч груп“ се поврзала со платформата „Гарбо“, која се занимава со проверка на оние работи што вообичаено не може да ги најдете на социјалните мрежи, како што се евиденција за насилство или сексуална злоупотреба, апсења, пресуди, наредби за ограничување или задолжителна оддалеченост… Иницијативата за овој потег на Тиндер следи откако последниве години се забележани и пријавени поголем број насилници и силувачи корисници на платформата.

Оваа опција најпрво ќе биде достапна во САД и, се верува дека наскоро потоа ќе биде достапна и во остатокот од светот.

Инаку, „Меч груп“ веќе го користи тоа на други платформи што ги поседува – Хинџ, Океј-кјупид и Пленти-оф-фиш.

Би можело да ве интересира

ДЗС: Техничките пречки во пописот не се должеа на интернет конекцијата

А1он

Снепчет со најголем раст во споредба со последниве неколку години

Ана Ололовска

„Тиндер“: Сè повеќе луѓе имаат „помали очекувања“ во врската

Ана Ололовска

Добивката и приходите на ТикТок двојно зголемени во 2020 година

Ана Ололовска

Интернет страните на повеќе светски медиуми и на британската Влада кусо беа недостапни

Ана Ололовска

Над 97 проценти од граѓаните на социјалните медиуми пристапуваат од мобилен

Ана Ололовска