Тајно сакал да го освои Еверест, па бил казнет со 22.000 долари

Од:

Јужноафриканецот Рајан Шон Дејви (43) немал 11.000 долари колку што му биле потребни за самостојно качување на Монт Еверест, но не сакал да отстапи од своите намери.

Тој сепак тргнал во поход. Сепак, според неговите тврдења, на висина од 7.300 метри, го фатила бура и бил принуден да се сокрие во пештера. Таму поминал некое време, со цел спасувачите да не го забележат.

Сепак, не поминал незабележано, а во неговата долга објава на Фејсбук, се жали дека спасувачите го третирале како убиец.

Сега тој мора да плати казна од 22.000 долари, а на своите следбеници на социјалните мрежи им порача дека планира да преземе одговорност за својата постапка.

Би можело да ве интересира

Непал заради пандемијата ги запре експредициите на Еверест

Ландов

Тројца алпинисти загинаа, а еден е исчезнат во реонот на врвот Еверест

Ана Ололовска

Монт Еверест ги зеде првите жртви оваа година

Емир Латифовиќ

Илина Арсова: И за Еверест требало книшка

Емир Латифовиќ