Непал заради пандемијата ги запре експредициите на Еверест

Од:

И Непал донесе одлука да ги прекине давањата одобренија за качување на Еверест заради пандемијата со коронавирусот, „затворајќи“ го на тој начин за качувањето на највисокиот врв на Земјата.

dobivaj vesti na viber

Одлуката дојде неколку часа откако и Кина го запре пристапот до врвот од своја територија.

-Непал ги запре качувањата од сите планини во земјата и престана да издава туристички визи, изјави за француските медиуми Јогеш Бхатарај, министер за културен туризам и цивилна авијација.

Хималајската земја од одобрувања на екеспедиции на Еверест заработува милиони долари годишно.

-Владата реши привремено да ги прекине сите пролетни експедиции и одобренија за качување. Одлуката може да се преразгледа по анализата на глобалната ситуација во текот на следниот месец, рече Бхатарај.

Минатата пролет Непал имаше рекорден број експедиции до Еверест, вкупно 885 лица, од кои 644 го освојуваа врвот од негова територија, а 241 од северниот Тибет.

Досега Непал има потврден само еден случај на коронавирус.

Би можело да ве интересира

Немири во Непал поради предлогот за американска помош што е на гласање во Парламентот

Ана Ололовска

Демонстрации во Непал поради американски грант

А1он

По наглото зголемување на случаите на коронавирус, Непал ги затвора училиштата

Ана Ололовска

Први случаи на сојот Омикрон во Русија, во Аргентина и во Непал

Ана Ололовска

Новиот премиер на Непал ја доби поддршката од парламентот

Ана Ололовска

Кина пак ќе го дарува Непал, со нови милион вакцини

Жарко Настоски