„Сони плејстејшн 5“ освои две третини од светскиот пазар

Од:

Компанијата за анализа на пазарот, „Гејмингсмарт“ во својот извештај објави дека на крајот на декември, скоро две третини од пазарот ѝ припаѓаат на конзолата „Сони плејстејшн 5“.

„Сони панасоник“, инаку, продале 4,48 милиони примероци од конзолата, наспроти 2,4-те милиони – од серијата Икс на „Икс-бокс“. Во скоро сите анализирани 167 земји, „Сони“ го надминал „Мајкрософт“ (поточно, во 155 земји).

Сепак, „Мајкрософт“ го освои пазарот во САД и Кина. Во Америка односот е 50,18 насто спрема 49,82 насто, а во Кина – 62,27 отсто наспроти 37,73 отсто.

Би можело да ве интересира

На пазарот се појави нов, потенок и полесен „Плејстејшн 5“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Сони го претстави новиот „PlayStation 5“

А1он

Сони го објави датумот за презентација на новитетите на „PlayStation 5“

А1он

Претставен новиот безжичен контролер „DualSense“ за „PlayStation 5“

Ана Ололовска