Претставен новиот безжичен контролер „DualSense“ за „PlayStation 5“

Од:

Компанијата „Сони“ го претстави новиот елегантен дизајн на безжичен контролер за „PlayStation5“. Се очекува тој да им овозможат на гејмерите уште подобро искуство со игрите.

Кога беше откриен во 2013 година, гејмерите и развивачите го оценија безжичниот контролер „DualShock 4“ како најдобар контролер на „PlayStation“ досега, а особено пофалена карактеристика беше воведувањето на копчето „Сподели“. Ова постави големи очекувања за тимот за развој на PlayStation – како и голема задача да создадат нешто уште подобро.

Според блогерот Хидеаки Нишино, потпретседател и менаџер на „Сони“, по подолг одблесок, реши да ги задржи сите карактеристики на „DualShock 4“ што гејмерите ги пофалија, додавајќи нова функционалност и редизајн на контролорот. Во дискусија со развивачите, тие заклучија дека многу важни сегменти на секоја игра се чувството за допир, како и аудио доживување, а токму овие елементи се значително подобрени со новиот контролер кој доаѓа со PS5.

На пример, со контролор „DualSense“, играч кој вози автомобил на каллив терен ќе го има истото чувство под неговите прсти како што тоа го прави во реалниот свет.

Батеријата на контролерот се полни, а наместо копчето „споделување“, копчето „создавање“ е ново, а повеќе детали ќе ги објави „Сони“ подоцна.

Една интересна карактеристика е вградениот микрофон, така што играчите дури можат да разговараат со соиграчите без слушалки. Очигледно, ако планирате да зборувате подолго, производителите сепак препорачуваат да користите слушалки.

Извршниот директор на „Сони“, Џим Рајан изјави дека новиот контролер на „DualSense“ ќе ги помести границите и со „PlayStation5“ ќе им донесе на гејмерите нова димензија и возбудливо искуство кое буквално ќе ги потопи во играта.

Точниот датум на објавување на новиот „PlayStation5“ сè уште не е објавен.

Би можело да ве интересира

„ФИФА 22“ ќе понуди и „фудбал-тенис“

Ана Ололовска

На пазарот се појави нов, потенок и полесен „Плејстејшн 5“

Ана Ололовска

Истражување: Жените се повеќе време посветуваат на видеоигрите

Ана Ололовска

„Сони плејстејшн 5“ освои две третини од светскиот пазар

Ана Ололовска

Пристигна најновата едукативна игра за деца „Ристина и Шарко“

Ана Ололовска

Осум милиони Романци редовно играат видеоигри

Ана Ололовска