igrici

Македонија

УМПАКИ со повик за млади лица од 10 до 18 години за изработка на концепт за видео игра

А1он
Во рамките на проектот „Видео игротека“, поддржан од Министерството за култура, Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии (УМПАКИ) објавува повика за подготовка на концепт
Магазин

Македонска е-спорт екипа со шампионско место во „League of Legends“ и вице шампионско во „Counter Strike: Global Offensive“

А1он
Македонската е-спорт екипа освои шампионско место во „League of Legends“ и вице шампионско место во „Counter Strike: Global Offensive“ во европскиот куп на Нации во
Магазин

ВИДЕО: Сони го претстави новиот „PlayStation 5“

А1он
Од компанијата Сони донесоа одлука да дадат повеќе информации околу новата конзола на „PlayStation 5“. Сони ги претстави и двете верзии (дигиталната и стандардната) на
Магазин

Македонската еспорт асоцијација се вклучува во борбата Ковид-19 со он-лајн турнири

А1он
Македонската еспорт асоцијација (МЕСА) од денеска до 26 април организира он-лајн турнири во познатити видео игри League of Legends и Counter Strike: Global Offensive. Турнирите
Uncategorized

Претставен новиот безжичен контролер „DualSense“ за „PlayStation 5“

А1он
Компанијата „Сони“ го претстави новиот елегантен дизајн на безжичен контролер за „PlayStation5“. Се очекува тој да им овозможат на гејмерите уште подобро искуство со игрите.
Магазин

Нинтендо од мобилните видеоигри заработила над милијарда долари

А1он
Компанијата Нинтендо на своите мобилни видеоигри за уреди со оперативни системи Андроид и ИОС, досега остварила приход од над милијарда долари. Најголем дел од овој