Слика на Ван Гог продадена за речиси 36 милиони долари

Од:

Слика на Винсент ван Гог (1853-1890), украдена од нацистите за време на окупацијата на Франција, е продадена во Кристис во Њујорк за 35,9 милиони долари, се наведува на веб-страницата на аукциската куќа.

Сликата на Ван Гог „Meules de blé“ (Купишта пченица) од 1888 година е продадена за рекордни 36 милиони долари – речиси 6 милиони долари повеќе од максималната очекувана продажна цена.

.Акварелот со тема жетва, прикажува жени кои работат на нивите во Арл, Франција, пишува Си-Ен-Ен. Ван Гог сликал акварел во 1888 година, кога се повлекол во село во Франција поради лоша здравствена состојба.

Според каталогот на аукциската куќа Кристи, сликата првично му припаѓала на братот на Ван Гог, Тео, а подоцна добила нов сопственик, еврејски индустријалец, Макс Меировски, кој ја купил сликата во 1913 година.

Би можело да ве интересира

Марк Нопфлер ја продава својата колекција гитари

Активисти фрлија супа од грашок врз сликата на Винсент ван Гог „Сејачот“

(ВИДЕО) Скандал во Националната галерија: Фрлена супа од домати врз ремек дело на Ван Гог вредно над 72,5 милиони фунти

А1он

Дрес на Марадона на аукција – почетна цена 4.000.000 фунти

А1он

Фотографија од Мен Реј на аукција по почетна цена од рекордни пет милиони долари

А1он

Најголемиот црн дијамант продаден за 3,8 милиони евра

Ана Ололовска