Пронајден нов вид мајмун во Мјанмар

Од:

Нов вид мајмун, кој е претставен само со неколку стотици единки, е откриен во Мјанмар. Мајмунчето, обично, е долго меѓу 50 и 60 сантиметри, објавија денеска истражувачите кои стојат зад ова уникатно откритие.

Приматите, по долго истражување, беа идентификувани од страна на научници од Германскиот центар за примати и невладината организација „Фауна & флора интернејшнал“. Именувани се како „Попа лангур“ (popa langur), по планината Попи, свето место во средишните делови на Мјанмар.

Популацијата ја сочинуваат околу 200 до 250 мајмуни.

– Само што ги откривме и веќе можеме да кажеме дека Попа лангур е пред истребување, вели еден од истражувачите Френк Момберг.

„Фауна & флора интернејшнл“, во соработка со колеги од други здруженија, ќе спроведат дополнителни теренски испитувања и ќе се преземат мерки за спас на овој вид лангур од истребување, како што рече приматологот Нгве Луин од невладината организација, со седиште во Мјанмар.

Би можело да ве интересира

Топла приказна за намќоресто маче и весело куче

Ана Ололовска

ВИДЕО: Човек снимен како шутира кутре во Белград, уапсен во Врњачка Бања

Жарко Настоски

Лебед запре 20 возови во Германија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мачка во вреќа куртули од машина за мелење ѓубре

Жарко Настоски

Московското метро обезбеди домови за речиси 200 животни

Катерина Павлова-Николовска

Најосамениот слон на светот доби ново живеалиште во Камбоџа

Ана Ололовска