После 27 години истрага: Полицијата уапси ганстер осомничен за убиството на Тупак Шакур

Од:

Американската полиција го уапси Дуан Кифт Дејвис кого го обвини за убиство на раперот Тупак Шакур кој беше убиен во 1996 година.

Полицијата во Лас Вегас го уапси 60-годишниот гангстер кој не криел дека бил на местото на злосторството пред 27 години.

Полицијата во Лас Вегас соопшти дека „тие се свесни дека многу луѓе мислеле дека не им е грижа да го решат ова убиство“, но исто така докажале дека истрагата никогаш не била прекината.

Дејвис самиот признал во интервјуа и во своите мемоари дека бил во автомобилот „кадилак“ кога се случило пукањето во септември 1996 година. Шакур беше застрелан во пукање во Лас Вегас во 1996 година.

Вчера, големата порота во Невада го обвини Дуан Дејвис (60) по една точка за убиство со смртоносно оружје. Полицијата вели дека тој го планирал пукањето во кое загина Тупак, откако неговиот внук бил вмешан во претходна тепачка со Шакур во казино. Дејвис вчера рано рано беше уапсен во близина на неговиот дом во Лас Вегас, а за неколку дена ќе се појави на суд.

Дејвис е член на калифорниската банда позната како South Side Compton Crips, која има страница на Википедија каде покрај неговото име, наместо занимање, вели дека е гангстер, а во текстот пишува дека бил вмешан во убиството на Тупак Шакур.

Би можело да ве интересира

САД: Полицијата уапси маж кој пукаше пред синагога

Напаѓачот од Лас Вегас, долгогодишен професор, имал листа за отстрел

Обвинителството не бара притвор за адвокатот на Палевски, но ги продолжува проверките дали бил инволвиран

Александар Тодески

Мајката на Вања: Сето ова ми е нереално, важно ми е само да ја дознаам вистината

А1он

Спасовски: Ќе има кривична пријава за возачот на Палевски, адвокатот е задржан во полициска станица

Александар Тодески

Стојков, адвокатот што го возеше Палевски во Србија притворен, обвинителството утре ќе одлучува дали ќе бара притвор