Објавен трејлерот за серијата „Гризелда“: Софија Вергара во улога на нарко кралицата

Од:

Нетфликс го објави трејлерот за „Гризелда“, мини серија во која Софија Вергара ја игра озлогласената колумбиска наркошефица Гризелда Бланко, која беше надалеку позната како „Кумата“.

Серијата, од писателот/продуцентот Ерик Њуман и режисерот Андрес Баиз, ја следи Бланко додека таа го гради еден од најпрофитабилните нарко-картели во историјата додека ги одгледува своите три сина.

Таа водеше озлогласена немилосрдна и насилна трговија со кокаин во Њујорк и Мајами во 70-тите и 80-тите години по емигрирањето од Колумбија, пред да биде уапсена во 1985 година. Бланко беше првата жена криминалец што стана милијардер пред да биде убиена во Колумбија на 69-годишна возраст, во 2012 г.

Нејзината приказна е раскажана во бројни филмови и ТВ емисии, вклучувајќи го биографскиот филм „Кокаин кума“ од 2018 година со Кетрин Зета-Џонс во главната улога и документарниот филм „Кокаин каубојци“ од 2006 година.

Покрај Вергара, која е и извршен продуцент на серијата, во актерската екипа се и Алберто Гера, Ванеса Ферлито, Алберто Аман, Кристијан Тапан, Диего Трухило, Паулина Давила, Габриел Слојер, Јулијана Аиден Мартинез, Мартин Родригез и Хозе Зунига.

„Гризелда“ е создадена од Ерик Њуман, Ингрид Ескаједа, Карло Бернард и Даг Миро. Вергара и извршниот продуцент Луис Балагуер го развиваат проектот со Latin World Entertainment веќе осум години.

Серијата од шест епизоди ќе има премиера на Нетфликс на 25 јануари 2024 година.

Би можело да ве интересира

„Нетфликс“ планира да направи своја верзија на „Војна на ѕвездите“

Кевин Спејси треба да плати 31 милион долари поради своето недолично однесување

Ана Ололовска

„Војска на крадци“ најгледан филм на Нетфликс

Ана Ололовска

Нетфликс ќе се насочи кон вложување во видеоигри

Жарко Настоски

Се дополнува актерската екипа на најскапиот филм на Нетфликс

Ана Ололовска

Нетфликс објави најниски приходи за последните четири години

Ана Ололовска