Најстарата панда во зоолошките градини го прослави 38 роденден

Од:

Најстарата згрижена панда во светот, која живее во Зоолошката градина во мегалополисот Чонгчинг, Кина, вчера наполни 38 години. По тој повод е направена голема прослава, со огромна овошна торта, каква што таа обожава.

Синсинг е најстарата џиновска панда денес, која се чува во зоолошка градина во светот. Има 38 години, што е еднакво на нешто повеќе од 100 човечки години. Според медиумите, таа се чувствува одлично.

Таа е најстара во семејство на 137 панди, а нејзините потомци се наоѓаат во над 20 земји низ целиот свет. Претставниците на Зоолошката градина во Чонгчинг велат дека пандата е во одлично здравје и тежи 98 килограми. За неа се грижат двајца вработени кои постојано го следат нејзиното здравје.

Животното било донесено во Зоолошката кога имало една година. Го има посетено и Калгари, Канада.

Би можело да ве интересира

Изгубено куче минало 60 километри и се вратило дома

Ана Ололовска

Светски ден за заштита на животните

Ана Ололовска

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Ана Ололовска

Речиси 140 угинати фоки пронајдени долж брегот на Мексико

Ана Ололовска

Долговечна машка панда од зоолошка градина во Јапонија наполни 38 години

Ана Ололовска

Мала „наезда“ на бебиња на ретки горили во Уганда

Ана Ололовска