Фејсбук отстрани две милијарди лажни профили и над три милијарди содржини

Од:

Социјалната мрежа Фејсбук од април до септември годинава отстранила 3.2 милијарди лажни содржини, како и милиони статуси со насилство врз деца и самоубиства, се вели во денешното соопштение на компанијата.

За споредба, во истиот период лани биле избришани 1.55 милијарди содржини.

Фејсбук активно открива содржини поврзани со терористички организации, како на главната мрежа така и на Инстаграм, се вели во соопштението.

Во мај годинава компанијата регистрирал значително зголемен број на случаи со отворање лажни профили. Мрежата од почетокот на оваа година отстранила две милијарди такви профили. Бројот на лажни страници помеѓу активните корисници на социјалната мрежа во тој пероид составил пет отсто.

Би можело да ве интересира

Фејсбук бележи раст на корисници, но намалување на приходите

Ана Ололовска

USB.mk доби нов и модерен дизајн

Ана Ололовска

Фејсбук и Инстаграм ја намалија брзината на проток на видео-содржините во Европа

Ана Ололовска

„Бизнис инсајдер“: Фејсбук погрешно ги филтрира објавите за коронавирусот

Ана Ололовска

Австралија го обвини Фејсбук за откривање на личните податоци на над 300.000 нејзини корисници

Ана Ололовска

Самсунг направи ултра-заоблен монитор со фантастична технологија

А1он